Fullständiga säljvillkor

1. Dahlströms Fine Art AB Åtagande

Dahlströms Fine Art förbinder sig att agera som kommissionär vid försäljningen av de föremål som säljaren har överlämnat enligt nedan angivna villkor. Dahlströms Fine Art har befogenhet att sälja de inlämnade föremålen vid den auktion som enligt deras bedömning kommer att ge bästa resultat eller av andra lämpliga skäl.

2. Inlämning

Säljaren är ansvarig för att inneha fullständig och oförfalskad äganderätt till de föremål som denne överlämnar till Dahlströms Fine Art för försäljning. Om föremålet ägs av en tredje part måste säljaren kunna styrka sin rätt att sälja och motta betalning för det. I händelse av tredjepartsägande måste detta styrkas skriftligen. Trots detta är Dahlströms Fine Art inte skyldigt att utan särskild anledning verifiera säljarens rätt att sälja föremålet. Ett skriftligt eller digitalt försäljningsavtal upprättas mellan Dahlströms Fine Art och säljaren så snart Dahlströms Fine Art har accepterat att sälja föremålet. Dahlströms Fine Art förbehåller sig rätten att ensidigt och utan ersättning från säljaren avstå från försäljningsuppdraget om det uppstår tvivel om föremålets äkthet, äganderätt eller andra väsentliga uppgifter. Säljaren eller den som överlämnar föremålet måste informera Dahlströms Fine Art om eventuella kända fel och brister. Återkallelse av försäljningsuppdraget måste göras skriftligen. Säljaren har inte rätt att återkalla försäljningsuppdraget utan medgivande från Dahlströms Fine Art senare än tre dagar innan föremålet visas för allmänheten. Vid återkallelse ska säljaren ersätta Dahlströms Fine Art för kostnader relaterade till hantering och värdering av föremålen, motsvarande försäljningsavgifterna beräknade på utropspriset. Transport av föremål till och från Dahlströms Fine Art sker på säljarens bekostnad och risk.

3. Katalogisering

Dahlströms Fine Art förbehåller sig fullständig rätt att bestämma beskrivningen och avbildningen av föremål på internet. Samtliga fotografier och avbildningar ägs av Dahlströms Fine Art och kan användas utan särskild ersättning även för ändamål som inte är kopplade till försäljningen. Utropspriset grundar sig på en marknadsanpassad värdering av föremålet inför auktionen. Det är enbart en uppskattning och en vägledning för köparen, och det faktiska försäljningspriset kan avvika betydligt från utropspriset.

4. Försäljningsavgifter

För varje auktionspost uttages vid försäljning en provision om 20% inkl. moms av det klubbade beloppet samt en fast avgift om 80 kronor inkl. moms för foto och försäkring.

5. Förvaring och försäkring

Dahlströms Fine Art försäkrar inlämnade föremål mot skada från mottagandet och täcker incidenter såsom inbrott, brand, vattenskador, stöld eller bräckage upp till ett maximalt värde motsvarande utropspriset minus försäljningsavgifter eller klubbat pris minus försäljningsavgifter, om inget annat försäkringsvärde har avtalats särskilt. Vi förvarar inlämnade föremål på ett säkert sätt och tar ansvar för deras skydd. Emellertid kan vi inte hållas ansvariga för skador på tavelglas och ramar eller för naturliga förändringar i levande material såsom blekning av papper och sprickbildningar i trä eller slitage under visning. Vårt ansvar för inlämnade föremål är begränsat enligt de här villkoren, och vi åtar oss inte att ersätta säljaren för skador som överstiger det försäkringsvärde som anges för det inlämnade föremålet.

6. Bevakning

Genom bevakning säkerställer Dahlströms Fine Art att föremål inte säljs under ett överenskommet acceptpris för Säljarens räkning. Det överenskomna acceptpriset får inte överskrida det fastställdautropspriset och måste godkännas av Dahlströms Fine Art. Detta acceptpris ska bekräftas antingen i försäljningsavtalet eller i skriftligt format vid senare tillfälle efter överenskommelse med Dahlströms Fine Art. Om ett föremål inte når bevakningspriset eller klubbas utan några bud går föremålet tillbaka till säljaren. Dahlströms Fine Art har rätt att sälja ett föremål under bevakningspriset förutsatt att säljaren erhåller lika mycket betalning som om försäljningen hade uppnått acceptpriset.

7. Redovisning

Efter auktionen erhåller säljaren en skriftlig preliminär redogörelse för auktionsresultatet.

8. Utbetalning

Betalning till säljaren utförs senast trettio (30) dagar efter auktionens avslutande, under att fullständig betalning har mottagits från köparen och att det inte har förekommit några reklamationer, hävningar eller användning av den lagstadgade ångerrätten. Vid försäljning till konsumenter har köparen en lagstadgad ångerfrist på fjorton (14) dagar från det att köparen har tagit emot föremålet. Om ångerfristen för köparen inte har löpt ut vid tidpunkten för den ordinarie betalningen kommer utbetalningen till säljaren att skjutas upp till fem (5) bankdagar efter ångerfristens utgång, förutsatt att köparen inte har meddelat Dahlströms Fine Art inom ångerfristen om att önska utnyttja sin ångerrätt. Om köparen har meddelat detta men inte returnerar föremålet inom den lagstadgade tiden för retur, har Dahlströms Fine Art rätt att kräva att köparen fullföljer köpet. I sådana fall skjuts utbetalningen till säljaren upp till fem (5) bankdagar efter returfristens utgång (vilket innebär maximalt tjugoåtta (28) dagar, plus fem (5) bankdagar, från den tidpunkt då köparen anses ha tagit emot föremålet).

9. Osålda föremål

Om ett föremål inte säljs och inget annat avtalats, förbehåller sig Dahlströms Fine Art rätten att omförsälja föremålet på auktion igen utan föregående meddelande. Om föremålet har varit på auktion tre gånger tidigare, har Dahlströms Fine Art rätt att publicera föremålet ytterligare tre gånger. Föremål som inte ska omförsäljas måste hämtas senast 7 dagar efter auktionen. Om föremålet inte hämtas, förbehåller sig Dahlströms Fine Art rätten att antingen skänka föremålet till välgörande ändamål eller omförsälja det med reducerat bevakningspris, även utan säljarens skriftliga godkännande.

10. Ansvar för fel

Om Dahlströms Fine Art gentemot säljaren blir ansvarig för fel i sålda föremål, har Dahlströms Fine Art rätt att kräva ersättning från säljaren motsvarande den ersättning som Dahlströms Fine Art kan ha betalat till köparen på grund av felet. Säljaren är medveten om de allmänna villkor som Dahlströms Fine Art tillämpar gentemot köpare vid auktioner. Dahlströms Fine Art garanterar inte att tjänsterna på webbplatsen är tillgängliga kontinuerligt. Dahlströms Fine Art ansvarar inte för eventuella olägenheter eller ekonomiska konsekvenser som drabbar kunder på grund av att budgivningsfunktionen eller andra funktioner inte är tillgängliga vid varje tidpunkt.

11. Personuppgifter, Penningtvätt mm.

Personuppgifter, såsom namn, adress, personnummer, telefonnummer och e-postadress, som lämnats i samband med Dahlströms Fine Art's tjänster eller i övrigt inom ramen för ett avtalsförhållande till Dahlströms Fine Art, används för administration och fullgörelse av Dahlströms Fine Art's skyldigheter hänförliga till auktionsverksamheten, för att kunna ge god service samt för att fullgöra förpliktelser enligt lag. Personuppgifterna kan även komma att behandlas för marknads- och kundanalyser och statistik samt för marknadsföringsändamål, såsom riktad reklam, administrativa meddelanden, produkterbjudanden, nyhetsbrev m.m.

12. Force Majeure

Dahlströms Fine Art ska inte vara skyldigt till påföljd för underlåtenhet att fullgöra viss förpliktelse enligt detta avtal om underlåtenheten beror på omständigheter av följande slag och omständigheten hindrar eller avsevärt försvårar fullgörandet i rätt tid därav. Sådana befriandeomständigheter kan inkludera krigshandlingar, valutarestriktioner, brist på transportmedel, brand, myndighetsåtgärder, ändrad lagstiftning, arbetskonflikter, allmän brist på varor, inskränkningar i drivkraft, olycksfall eller liknande förhållanden. Om Dahlströms Fine Arts fullgörande av viss förpliktelse fördröjs med mer än tre månader på grund av befriande omständigheter, har säljaren rätt att utan ersättningsskyldighet skriftligen häva avtalet.

13. Tvist

Eventuella tvister mellan Dahlströms Fine Art och säljare avseende de ovan stipulerade villkoren ska avgöras enligt svensk lag och vid svensk domstol.

Ikraftträdande

Dessa allmänna villkor tillämpas beträffande försäljningsuppdrag som bekräftas efter den 20 maj 2024.

© Dahlströms Fine Art

Kontakt

Dahlströms Fine Art

Grönviksvägen 124

167 76 Bromma

+46 70 359 75 85

info@dahlstromsfineart.se

Följ oss

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.