Dahlströms Fine Art

Välkommen till Dahlströms Fine Art, ett familjeägt antikgalleri och auktionshus med säte i Stockholm. Vi har varit stolta medlemmar av Föreningen för Grafisk Konst i Stockholm i flera år. Vår verksamhet grundades för 50 år sedan i Sverige med närvaro både i Italien och många andra länder i Europa samt i Nordamerika och har sedan dess vuxit till att bli en ledande aktör inom grafisk konst.

Vi fokuserar på grafisk konst från slutet av 1400-talet fram till 1900-talet. Vår specialitet är att sälja grafiska blad, kartor och teckningar, och hos oss hittar du allt från Old Master-tryck till modern konstgrafik.

Dahlströms Fine Art grundades av Daniel Boccalini med en passion för konst och en vision om att erbjuda högkvalitativa konstverk till samlare, konstälskare och inredare världen över. Under åren har vi expanderat vårt utbud och byggt upp en trogen kundkrets. Vi tror på att tillhandahålla konstverk av högsta kvalitet och äkthet. Vår mission är att göra konst tillgänglig och njutbar för alla, oavsett om du är en erfaren samlare, nybörjare eller inredare som letar efter unika verk för att förgylla dina projekt.

Vi erbjuder ett brett urval av grafisk konst. Våra samlingar inkluderar verk från kända konstnärer och kartografer som Hartmann Schedel, Sebastian Münster, Giovanni Battista Piranesi, Frederik de Wit, Joan Blaeu, Edvard Munch, Anders Zorn, Enrico Baj och Valerio Adami. Dessutom har vi många dekorativa arbeten från bland annat Georges-Louis Leclerc Comte de Buffon, James Sowerby, Carl Lindman och bröderna von Wright, som representerar en mångfald av stilar och epoker.

  • Zk4M1Col0Zci9XBq_IMG_5592.jpg?auto=format,compress

  • Zk4NBSol0Zci9XB4_IMG_8852.JPG?auto=format,compress

  • ZkR69Col0Zci9Jgg_IMG_2441.JPG?auto=format,compress

  • Zk4M-Col0Zci9XB0_IMG_8597.JPG?auto=format,compress

Hitta hit och kontakta oss

Du hittar oss i hjärtat av Stockholm på Grönviksvägen 124 i Bromma. Vi välkomnar besök efter överenskommelse och ser fram emot att hjälpa dig upptäcka din nästa favoritkonst. Kontakta oss på +46 70 359 75 85 eller på info@dahlstromsfineat.se för att boka ditt besök. Vi är mer än bara en konsthandlare – vi är din partner i att upptäcka, uppskatta, investera eller sälja skönheten i grafisk konst. Vi ser fram emot att välkomna dig till vårt galleri.

Kontakt

Dahlströms Fine Art

Grönviksvägen 124

167 76 Bromma

+46 70 359 75 85

info@dahlstromsfineart.se

Följ oss

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.